Catering dietetyczny

Zasady prawidłowej diety dla sportowców

Sportowcy, a także osoby regularnie i intensywnie uprawiający sport powinni prowadzić dietę dostosowaną do płci, wieku oraz specyfiki dyscypliny sportowej. Do najważniejszych składników odżywczych, których nie może zabraknąć w codziennym jadłospisie sportowca, zaliczamy białko i węglowodany, dostarczane w odpowiednich ilościach. Prawidłowo opracowana dieta wpływa nie tylko na dobre samopoczucie i prawidłowe funkcjonowanie człowieka, ale również na rezultaty osiągane w sporcie.

Podstawowe zasady diety dla sportowca

Catering dietetyczny

Jak już zostało wspomniane, dieta sportowca powinna opierać się na zbilansowanej ilości węglowodanów i białek. Podczas treningu węglowodany są spalane, a po zakończeniu aktywności fizycznej zużywane do regeneracji włókien mięśniowych. Z tego też powodu powinny stanowić nawet ok. 60% składników odżywczych, w zależności od uprawianje dyscypliny sportu, , co stanowi całkowite zapotrzebowanie na energię każdego aktywnego dnia. Najlepszym źródłem węglowodanów są m.in. kasze, makarony, ryż brązowy, pieczywo razowe, płatki owsiane itp.
Sportowcy muszą też pamiętać o cennych dla organizmu witaminach i minerałach. Ich źródłem są przede wszystkim warzywa i owoce.
Wysiłek fizyczny przyczynia się również do zwiększonego zapotrzebowania na białko, z którego zbudowane są wszystkie organy i tkanki. W jadłospisie sportowca nie może więc zabraknąć mięsa, ryb, mleka i jego przetworów oraz jajek.

Ćwicz i jedz regularnie

Sportowcy powinni dbać nie tylko o to, co jedzą, ale również w jaki sposób spożywają codzienne posiłki. Jedzenie należy zaplanować sobie na ok. 2-4 godziny przed planowanymi ćwiczeniami. Dzięki temu unikniemy m.in. nieprzyjemnego dyskomfortu podczas aktywności fizycznej. Co więcej, dania muszą być łatwostrawne, aby nie zalegały zbyt długo w żołądku. Również objętość pokarmy nie powinna być duża. Kluczowe znaczenie ma przede wszystkim codzienne śniadanie.
Regularne ćwiczenia i racjonalna dieta to dwa główne filary zdrowia i efektywności w sporcie. Niestety bardzo często brakuje czasu na staranne i prawidłowe przygotowywanie posiłków. Rozwiązaniem jest w tym przypadku catering dietetyczny sportowy, a przede wszystkim tzw. dieta pudełkowa dedykowana sportowcom. To wygodny sposób na to, aby każdego dnia odżywiać się regularnie i zdrowo, dostarczając organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych.