Czy Kawa jest zdrowa? - Goodie Foodie
czy kawa jest zdrowa

Czy Kawa jest zdrowa?

Kawa– zaraz po wodzie – jest najczęściej wybieranym napojem na świecie. Pyszny smak aromatycznej kawy umila dzień większości z nas. Poza walorami smakowymi tego napoju, warto podkreślić jego pozytywny wpływ na nasz organizm przy racjonalnym dawkowaniu- do 3-4 filiżanek dziennie:

1. Poprawia pracę mózgu

Kawa, a raczej zawarta w niej kofeina wpływa pośrednio na stymulowanie produkcji takich neuroprzekaźników jak dopamina, acetylocholina i noradrenalina. Wiążę się się to ze zwiększeniem funkcji kognitywnych, poprawą koncentracji, a także polepszeniem nastroju i wydolności organizmu.

2. Wspomaga układ krążenia i pracę serca

Kofeina zwiększa produkcję tlenku azotu w śródbłonku naczyń krwionośnych dzięki czemu poprawia ich napięcie. Co więcej, regularne picie kawy może OBNIŻAĆ ciśnienie krwi (bezpośrednio po spożyciu kawy, do czasu jej zmetabolizowania ciśnienie krwi może się podnieść).

3. Wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej

Kawa nasila lipogenezę i tym samym wykorzystanie tłuszczu jako źródła energii. Co więcej pozytywnie wpływa na przemianę materii, dzięki czemu zwiększa się nasz wydatek energetyczny.

4. Wspomaga regenerację po treningu

Dzięki lepszemu wykorzystaniu tłuszczu jako źródła energii, kofeina przyspiesza uzupełnianie glikogenu mięśniowego, co istotnie przyspiesza ich regenerację.

5. Jest świetnym źródłem antyoksydantów

Antyoksydanty spowalniają proces starzenia się komórek, a także pomagają zapobiegać wielu poważnym chorobom takim jak; nowotwory, cukrzyca typu 2, Alzheimer, czy miażdżyca.

6. Jest świetną przedtreningówką

Kofeina nie przypadkowo jest głównym składnikiem większości suplementów przedtreningowych. Odsuwa próg zmęczenia i stymuluje układ nerwowy co umożliwia nam dłuższy i intensywniejszy wysiłek fizyczny.

7. Czy kofeina wypłukuje magnez?

Kawie przylepiono łatkę tępiciela magnezu w naszym organizmie. Według najnowszych badań, dopiero 400mg kofeiny (5-6 kaw) dziennie może powodować “wypłukiwanie” magnezu.